روی بنيادي (اصلی)  شماره های پيشين گزيده ی اشعار داستان های کوتاه کتاب خوانی سيمای آشناآرشيف معرفی کتاب

 


شماره های پيشين

ساير نشرات

Suomi

English

(آرشیفت)

آمد بت میخانه تا خانه برد ما را
بنمود بهار نو تا تازه کند ما را

(حضرت مولانا)

 

 

 

شهزاده ها
یحیا جواهری

 

طویله
اسد زمری

نوروز و سال نو بر همگان مبارک باد!
امید نسیم روح پرور بهاری پیام آور خوشی ها صلح و سعادت
برای هریک ازهموطنان عزیز ما باشد
 ف. بری
آرزوی بهاری

مبنای خلقت
روز زن بر همه زنان مبارک باد!
روزی‏که زنان با شهامت برای احقاق حق شان به مبارزه بر خواستند.

آتشی بودیم، خاکستر شدیم
پرتو نادری

حلقه های اسارت
ف. بری

عشق و مدارا
ف. بری

در دام شیطان 
ف. بری

ظلمت سرا
ف.بری 

گل سرخ بیابان‌های مشرق
پرتو نادری

زړښت مرګ نه ده
اسد زمری

قصه ما را ز سر گرفت
هادی عروس سنگ

گلبدین
خنجر بر قلب کابل
ف. بری

مادر، مرا ببخش!
بارق شفیعی

انقلاب
(مهشید)

شور بازار
هادی عروس سندگ

به یاد حضرت مولانا
یحیا جواهری

از بــودا
ف.بری

شیطانستان
ف. بری

سروده هایی از پرتو نادری

 دین انسان
ف.
بری

پیغام کوهساران
ف.بری

خطاب به ملت افغان
خيبر سرغندوى

محشر فریاد و آتش
داکتر اسدالله حبیب

شاخۀ زیتون
یحیا جواهری

عبادت شیطان
ف. بری

رباعیات نوروزی
ف. بری

شعر های دیگر را اینجاست

 

ماهنامه نی را بخوانید و خوانش آن را به دوستان تان توصیه کنید.

عتیق شاهد

البوم کارتونهایی ازعتیق شاهد

 

فروغ
« یادش نمی رود»

ورزش:

 

خبر ورزشی شطرنج

انجینیر جمشیدی ـ حکم بین المللی شطرنج

ـ ۴۲ همین المپیاد جهانی شطرنج در شهر باکو پایتخت آذربائیجان به تاریخ ۱ سپتمبر۲۰۱۶  آغازمی یابد.

ـ مسابقات قهرمانی شطرنج سال ۲۰۱۶ بین ۴۸ تن شطرنج بازان کلوپ شطرنج نایمیخن کشور هالند از ...

   

 

 

 

 

خدمات کپیوتری

فراگیری های لازم

برنامه ی واژه نگاری (تایپ کردن) در کمپیوتر

درس 4 برای واژه نگاری (تایپ کمپیوتری)

درس 5 برای واژه نگاری (ترتیب اجزای جمله)

این بخش هنوز هم زیر کار اس 

 

ماهنامه نی سال پانزدهم

ماهنامه نی سال پانزدهم

ایمیل جدید ماهنامه نی:

nai.mahnama@gmail.com

 

شامل مطالب جالب و خواندنی

 

Updated :24 April - 2017

ماهنامه نی را بخوانید و خوانش آن را به دوستان تان توصیه کنید. مقاله ها نوشته ها و شعر های تان را برای نشر بفرستید


 

 

د مولانا داکتر محمد سعید «سعید افغانی» لیکنه
 باید مغرض خلک وپیژنو
په اجتماعي ژوند کښی د خلکو پیژندنه نهایت ضروری ده او دا ځکه چه په خلک کښی داسی خلک شته، چه خلک غولوی او په دغه لیاره کی پوره مهارت لری.
هغه جوامع چه په خلکو کښی ئئ د ښو او بدو خلکو د پیژندنی ذهنیت زهیر او ضعیف دی، حتمٲ هلته اجنبي لاسونه په مختلفو هیلو سره کار کوي او د عمومي تباهي وسایل زیاتوي.
هغه اقوام او ملل چه ترننه پوری د استعمار او استثمار په لوبه کی گیر پراته دی، د هغوی یوازنی علت هم دادی چه د خپل او پردی د توپیر کولو قواوی ئی زهیری دي او بل داچه که څه هم چال، فریب او غولول گناه او اځلاقي جرم دی. مگر؛ شته دی داسی عناصر چه د خپلو شومو مطالبو د پاره د دی ډول گناه او اخلاقي جرم، هیڅ کوم خیال نه سات

 

 زوال دالر نزدیک است؟
نقش دالر در اقتصاد جهان،
میخاییل خازین (Михаи́л Ха́зин
)
فشردۀ لکچر در سالون آژانس خبری ریانووستی در مسکو
ترجمه از روسی به پارسی دری: محمد سالم اسپارتک
گردانندۀ برنامه: امروز میخاییل خازین را به شما معرفی می کنم. او اقتصاد دان شهیر روسیه و کارشناس امور اقتصادی و رئیس گروه مشورتی به نام «نیو کون» است. او نقش دالر، وضع کنونی دالر، تاریخ‏چه و آیندۀ دالر را یک‏جا با ما و شما به بحث می گیرد. دالر، چنان که می‏دانیم پول ملی ایالات متحدۀ امریکا و هم‏زمان پول ریزرف (ذخیرۀ) جهانی شمرده میشود.
چرا میخواهیم دربارۀ دالر بحث کنیم؟

 

 یادی از جلال نورانی!
دستگیر نایل
در خبر ها و برگه های فیسبوکی خواندم و شنیدم که زنده‏یاد جلال نورانی با اهل دنیا وداع گفته است. با جلال نورانی نخست از طریق روزنامه ها و مجلات کابل که طنز هایش چاپ و نشر می شد، آشنا شده بوم. در دههء شصت در اتحادیهء نویسنده گان که مسؤول بخش طنز و ادبیات کودک بود، بیش‏تر آشنا شدم. جلال نورانی، از پیش گامان هنر طنزنویسی در افغانستان بود و مجموعه هایِ زیر عنوان «همو بیچاره گک و چه کنم عادتم شده شده» را در آن سال ها منتشر کرد. با خواندن اثار نورانی شوق طنز نویسی در من هم بیدار شد و چند طنز لنگ و لاش را نوشتم و در مجله ی «آواز» به نشر دادم.

 

 جلال نورانی، دیگر طنز نمی نویسد!
پرتونادری
چه دردناک است که ناگهان نگاهایت روی سطرهای می‌دوند و در پایان در می یابی که دوستی خاموش شده و بعد قطره قطره لغزش داغ اشک‌هایی را روی گونه‌هایت احساس می‌کنی.
امروز دوشنبه بیست و هفتم مارچ 2017 برابر با هفتم حمل 1396 خورشیدی نگاه‌های من همین‌گونه روی سطرهای خبر خاموشی طنز نویس، نمایش‌نامه نویس و پژوهش‏گر ادبی کشور جلال نورانی دوید، چنان کودکی پا برهنه‌یی که از خط قوغ آتش بگذرد!
روانت شاد باد! چه نا به هنگام تکاور زنده‌گی به آن سوی دیوار شکستۀ مرگ جهاندی

 
 

بارق شفیعی، آن تاک نشان شعر مدرن افغانستان، لب از سخن فرو بست!
پرتو نادری
 به سلسۀ بررسی شعر شاعران معاصر افغانستان، باری چیزی نوشته بودم در پیوند به آن ستاک‏دار شعر سیاسی کشور که پاره یی آن را این جا گذاشتم. یادم می آید در روزگار دانش‏جویی غرفه به غرفۀ کتاب فروشی های کابل سرگردان بودم تا ستاک بارق شفیعی را بیابم. یافتم و خواندم، شور سیاست داشت و پرخاش و اعتراض و هوای دیگرگونی نظام. من از همان روزگار با بارق شفیعی آشنا شدم و اما تا این دم که خبر خاموشی او را شنیدم، هرگز از نزدیک ندیده بودم اش. هر چند او به حزبی تعلق داشت که من از آن نفرت داشتم؛ اما نمی دانم چرا همیشه دلم می خواست ک بارق از حزب جدا باشد. با این حال بارق بعد از هفت ثور برای من کس دیگری بود تا آن بارقی که روزها درجست‏وجوی کتاب اش بودم. امروز هم این سطرها را برای یک شاعر و نویسنده و روزنامه نگار نوشته ام، روان اش شاد باد!

 

 گزارش برگزاری دومین گردهم‏آیی برزگ زبان پارسی ‏دری در دنمارک
روز 18 فبروری سال 2017 فرا رسید، روزی که بعد از سه ماه با اشتیاق و دل‏هره در انتظارش بودیم. اشتیاق بخاطر دیدار با نخبگان و شخصیت های فرهنگی کشور ما و دل‏هره بخاطر این‏که فکر می‏کردیم شاید دوستان علاقه کم‏تری به چنین گردهم‏آیی که بیش‏تر وقت آن‏را سخن‏رانی پُر می‏کند نشان دهند. با تمام این اشتیاق ها و دل‏هره گی ها دست اندرکاران انجمن فرهنگی پرستو های مهاجر، نهادهای فرهنگی و ادبی هم‏کار، بنیاد فرهنگی جهانداران غوری و کانون شب چراغ مصمم بر آن شدیم که هم‏آیش زبان پارسی‏دری را برگزار نماییم، آماده گی های لازم گرفته شد.

 

 طوفان درراه است
اسد کشتمند
افغانستان بار دیگر در محراق توجه استراتیژیک نیروهای بزرگ قرار میگیرد.
ازمدتی به اینسو بار دیگراوضاع افغانستان در مسیر تندباد شدید رقابت ها و بازی های به اصطلاح اوپراتیفی بازیگران اصلی سیاست های جهانی قرار گرفته است. تحرکات عدیده ای حول افغانستان در جوش و خروش است و از هر سوئی فریادها بلند شده است. آیا این وضع تصادفی و نوعی نقطه بالائی گذرای تراکم حوادث است و یا اینکه نتیجه قانونمند سلسله ای از بازی ها و تحرکات رهبری شده می باشد؟

 

 عنایت پژوهان گردانی، شاعری که باد را بوسید
ن. سنگر
ادبیات شناسان و منتقدان ادبیات در مورد شعر دیدگاه های رنگارنگ دارند که پر رنگ ترین آنان دو گروه اند:
1 ــ آنانی که شعر را کلام هنری دانسته و برای آن چهارچوب مشخص میثاقی را معیار سنجیده و هر آنچه، به باور خود شان برون از قرار داد های ذهنی باشد و مرز تخیل و رؤیا های شاعر را در هم نوردیده و تابو شکنی کند و به مسایل عام (زندگی واقعی انسان ها)، بپردازد... «شعر»" نه؛ بل «شعار» ش میدانند...
2 ــ گروه دومی، نه تنها شعر؛ بلکه هر پدیده هنری ديگر را در پیوند با اصالت "انسان" بمثابه یک پدیده اجتماعی تشخیص داده و اگر در یک اثر هنری جایگاه «انسان» و چگونگی زیست و یا چگونه زیستن اش را به فراموشی سپرده و در دنیای تخیلات و باور های واهی قلم و قدم گذاشته شده باشد؛ آن‏را، خارج از دیالکتیک فلسفی و پراتیک اجتماعی دانسته، فاقد ارزش هنری واقعی می‏دانند.

 
 

بزرگترین جفای غرب به مردم افغانستان
سلیمان کبیر نوری
 به بهانه ی آخرین فرمایشات قوماندان بارک اوباما
 پیشاپیش عمیق ترین تاثرات آمیخته با ضجه و درد و اندوه جان‏گداز خویش را به نسبت تیر باران کردن 13 تن از فقیر ترین و بی‏گناه ترین انسانان روی زمین (کارگران زغال سنگ تاله و برفک) به فامیل ها و خانواده های ایشان ابراز میدارم.
می خواهم یک بار دگر اذعان دارم که همه ملت شریف و مظلوم این دیار در این ماتم بزرگ با فامیل های ماتم زده غم شریک بوده و برای اوشان صبر و تاقت برداشتن این بار مصیبت عظیم را طلب می نمایند.

 

 

شماره های سال گذشته

 

 

 ماهمه‌گان بازمانده‌گان قابیل ایم!
 
پرتو نادری

 
تا آن بزرگ‏وار فلسفه گوی فریاد زد: «انسان، گرگ انسان است!» دیگر سنگ پشت سنگ بود که از فلاخن ملامت به سویش پرتاب می شد. او هنوز در تحلیل تاریخی ـ فلسفی خود به جامعۀ ما نرسیده بود، به افغانستانی با پنج هزار سال تاریخ روسیاه و دروغین، که چنین گفته بود. اگر می رسید نمی دانم چه تعریف خونینی از انسان به دست می داد! او شاید در تمام بررسی های جامعه شناسانه و انسان شناسانه اش به چنین موردی نرسیده بود که حتا انسان مغاره نشین درغار کوهی هم بر گلوی فرزند یک سالۀ خود تیغ گذاشته و چنان درنده‌یی گلوی فرزند را دریده باشد!

 

  مختصر مروری بر جهان بینی علمی حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی
ف. بری
هر زمانی‏که از مولانای بلخ سخن به میان می‏آید، عظمت و فراخی بحر لایتناهی فلسفه و عرفان در ذهنم تداعی می‏گردد که در ژرفا و اعماق آن گنجینه های از لولو و مرجان و در شهوار از آگاهی و دانش نهفته است و هر صاحب‏نظر می‏تواند به همت تلاش اندیشه علمی و عرفانی اش بدان‏ها دست‏رسی داشته باشد.
بی‏جهت نیست که در قرن 21 صد ها سال بعد از وفات این فرزند فرزانه بلخ باستان کشور عزیز ما افغانستان، جهان به عظمت اندیشهء فلسفی اش ارج گذاشته، سال 2007 را به نام مولانا اختصاص داده است. افکار انسانی و فلسفه جهانی وی به زبان های اکثر کشور ها ترجمه شده و مردم جهان با افکار مانده گارش که بر ذهنیت ها اثرگذار بوده است؛ آشنایی پیدا کرده اند

 

یادی از استاد حفیظ الله « وفا » نورستانی
به مناسبت هشتمین سال وفات هنرمند بی بدیل استاد حفیظ الله وفا نورستانی
عبدالله وفا نورستانی
 هشت سال میگذرد که مرحوم استاد حفیظ الله «وفا» نورستانی: نقاش، شاعر، نویسنده، هیکل تراش و خوش نویس دیگر لب بر نمیگشاید و خاموش است.
بر تو فرزند ارجمند عزیز از من این عکس یاد گار بود
پیکرم ریخت زیر خاک سیه سال عمر تو صد بهار بود
پسرم هر کجا و در همه حال حافظت لطف کردگار بود
خاک من نیز با «وفا» باشد مر ترا عمر گل

 

  گفت و شنود با استاد حسین بخش
 گفت
وگوگر: هاشم فقیری
به منظور اشتراک در سيمیناری که بنا به دعوت لیسه تابستانی (Kesälukio) برگزار شده بود، رهسپار شهر هلسنکی مرکز فنلند شدم. در این میان با استفاده از فرصت و امکاناتی که لیسه تابستان در اختیار قرار داده بود، برپایی اتحادیهء انجمن های افغان ها در فنلند نیز مطرح بود. تمام مصارف به شمول کرایه ترانسپورت را کسه لوکیو حزینه کرده بود.
با گرفتن ریل تامپره ـ هلسنکی وارد این شهر شدیم و در هوتل (ارتور) که قبلاً برای ما جای اشغال شده بود رسیدیم.
در دهلیز هوتل با استاد حسین بخش فرزند استاد رحیم بخش برخوردم. استاد حسین
بخش از فعالیت های فرهنگی ...

 
 

 

 

 

 ***************

 

 


اناللهِ و انا الیهِ راجعون
ضیاءالحق مومنی و خانواده اش، به مناسبت وفات صدرالدین افسر متعاعد (گارد ملی اسبق) که جنازه قبلن در کابل به خاک سپرده اشده است، به اطلاع دوستان می رساند که:
بیشتر بخوانید....

یادآوی:

ـ « نی » از نشـر مطالبی که بوی نفاق از آن بالا می گیرد معذرت می خواهد.

ــ مقاله ها انعکاس دهـنده طرز دید نویسندگان است. « نـی» در قـبال آن مسئولیت ندارد؛ و با حفظ استـقـلالیت و بی طرفی انتـظار هـمکاری شما را دارد.

ــ نی در اصلاح مطالب بطوریکه موضوع صدمه نبیــند، آزاد است.

استفاده از مطالب « نی » با ذکر آدرس و نام نویسنده مجاز است

نشانی و تماس

 

© کانون فـرهـنگی « نی»

®Kylttuuriyhdistus Nai RY
199031 / 14.03.2008 Helsingissä / 18.03.2008
Tampereen maistraati