شماره پنجم سال هشتم جوزا 1389 / اپریل 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کشف نظامی یک هزار میلیارد دلاری
اعلام کشف معدن
 لیتیوم
پرده از دلیل اشغال افغانستان برداشت
رادیو " WDR2" آلمان، روزگذشته در یک بخش بسیار کوتاه خبریخبر کشف معدن " لیتیوم
در افغانستان را به گونه ای متفاوت از تمام رادیو های فارسی زبان و خبرگزاری های جهان اعلام داشت. این رادیو گفت: ارتش امریکا یک معدن بزرگ " لیتیوم " در افغانستان کشف کرده است. نه تنها از لیتیوم برای سیستم های کامپیوتری دقیق ترین استفاده ها می شود، بلکه کاربرد این فلز در سلاح های جنگی، تحول بزرگی را در حد یک چرخش عظیم در سلاح های جنگی بوجود خواهد آورد.

 

نزدهمین جام جهانی فوتبال در افریقای جنوبی
نزدهمين دور مسابقات که به تاريه يازدهم ماه جولای در افريقای جنوبی برگزار می گردد در هشت گروپ ترتيب شده است که جدول مسابقات بعد از قرعه کشی مشخص و اعلان گرديد به قرار آتی:

 
 

پيشينهء مبارزات سياسی مسالمت آميز
و مکثی بر مبارزات انتخاباتی در افغانستان
 صدیق وفا
مبارزه طبقاتی زحمتکشان در هر مرحله ای از تاريخ، نهضت ها و جنبش های مترقی و پيشرونده متناسب با شرايط اجتماعی همان زمان و تحت تأثير عوامل گوناگون درونی و بيرونی جنبش و اوضاع مسلط اجتماعی به اشکال و شيوه های تازه ای تظاهر يافته و تحقق می يابد، در اين ميدان گاهی دسته ای از غارتگران به نامهای مختلف و تحت شعار های فريبنده دسترنج توده ها را به چپاول و يغما ميبرند و
گاه هم زحمتکشان عاصی دستهای غارتگران را کوتاه می سازند.

 

ملاقات سفیر افغانستان در اروپای شمالی
با افغان های مقیم فنلند
 به تاريخ 6 ماه می سال 2010 سفير افغانستان در ناروی محترمه منيژه باختری که در عين حال امور ديپلماتيک فنلند را نيز به عهده دارد، در شهر هلسنکی با عده ای از افغان های مقيم فنلند، شخصيت ها و مسؤولان انجمن ها و اتحاديه ها ملاقات داشتند. محترمه منيژه باختری ضمن ارائه اعتماد نامه شان به وزارت خارجه فنلند اين ديدار را نيز در پروگرام کار خود داشته است. منيژه باختری دختر واصف باختری شخصيت فرهنگی کشور بوده دارای تحصيلات عالی و آثار و نوشته هاي فراوان ميباشد.

 

نگاهی به کتاب
جنگ های کابل
دستگیر نایل
کتاب ( جنگ های کابل ) سال های ( 1371 / 1375 ) جناب جنرال سید عبد القدوس « سید » را این روز ها به دست آوردم و خواندم. این کتاب ارزشمند تاریخی، در 390 صفحه و هشت فصل با پیشگفتاری از خود نویسنده به وسیله ی نشریهء ( آیدا ) جمهوری فدرال آلمان در سال 2009 به چاپ رسیده است. جناب جنرال سید، از کادر های نظامی اردوی ملی افغانستان

 

ما و دموکراسی

دکتر اکرم عثمان
دموکراسی پیش از اینکه چند تا مؤسسه و ضابطه باشد یک مفهوم است که هر کس به قدر توان خود در بارۀ آن داوری دارد.
دموکراسی در وطن ما مشابه فیلی است که مولینای بلخی در یکی از منظومه هایش بر کشیده و در معرض تماس و شناخت چند نفر نابینا قرار داده است.

 

طنز
از قلم فضل الرحیم رحیم
گرفته شده از گزینهء ( فساد نامه)
 یک خبر جانانه!
نمی فهمم که چرابه شهر رفته بودم. راستی یادم آمد، در گور بیکاری و بی روزگاری مغز آدم را برباد، توته توته و خورد و خمیر می کند حالا یادم آمد، بخاطریکه از نق و فق مادر اولاد ها گوشهایم را پناه کرده باشم به بهانهء کار پیدا کردن طرف شهر سر ور داشتم. در بین شهر در جوش بیروبار، در بین صدای های گوناگون و رقم به رقم که از سنگ پای گرفته تا تلفون های دستی از تولیدات داخلی تا خارجی که با صدای بلند رکلام و اعلان می شود تصادفاً صدای یک نوجوانک که هی چیغ میزد بخرین...

 

احمد پرویز آهنگساز و آواز خوان خوش صدا و با ذوق
وظیفهء ما این نیست که هنر خود را تا پائین ترین قشر جامعه، و به سطح آدمهای که از سواد بی بهره هستند، پائین بیاوریم بر عکس وظیفه و رسالت ما این است تا ذوق آنها را تا بالا ترین سطوح هنر بالا بکشانیم. اگر همه ئی هنرمندان ما در انجام رسالت خود چنین عمل نمایند من باور کامل دارم که در ظرف چند سال آینده ما شاهد موسیقی خوب و با کیفیت افغانی خواهیم بود.

 

کاروان شعر و ادب
زير نظر آرام ارزگانی