شماره هشتم سال هشتم سنبله 1389 / اگست 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نيم نگاهی به دانشگاه کابل از دريچهء «اپرات»
 « اپرات » نام برنامهء تلويزونی ايست که از بی بی سی فارسی هر هفته پخش می گردد و در آن فيلم های کوتاهِ مستند و هنری را که توسط تازه کاران و کهنه کاران سينما تهيه شده است به نمايش می گذارد و در نهايت به نقد فيلم می پردازد و از بيننده گان نيز تقاضا به عمل می آورد که در مورد نظرات شان را بنگارند.
فقیری

 

« پرندگان بی بال » در آب های سيال
 
نوشتهء نيلاب موج سلام
 
« سفر پرنده گان بيبال » در چهار صد و شصت و پنج رويه، رمانيست رياليستيک و تراژيک از خامهء داستان نويس متفکر و مبتکر، روزنامه نگار مستعد و متعهد ـ داکتر ببرک ارغند.
اگر در حوزۀ ادبيات افغانستان چند رمان انگشت شمار در پيرامون شهامت و شهادت زن افغانستان به نوشت آمده باشند، يکی آن « سفر پرنده گان بيبال » است.

 

سرگذشت زبان فارسی در تاجيکستان
نج کاویانی
شوربختانه بايد گفت که بسياری از فارسی‌زبانان بنابر دلايل مختلف از تاريخ پرآشوب آسيای‌ميانه از جمله از زمانه‌ و کارنامه‌ی هم‌زبانان خود (تاجيکان) در ماوراءالنهر ( فراردو) به ويژه در قرن بيستم چندان آگاهی ندارند، از جمله اين‌که بر زبان فارسی و فرهنگ تاجيکان در فرارود به ويژه در اين صد سال اخير چه گذشته است. آن‌ها نمی‌دانند، بلشويک‌ها رسم‌الخط فارسی را در سال ۱۹۲۹ به لاتين و در سال ۱۹۴۰ به سيريليک تبديل کردند.

 

گفت و شنود فضل الرحيم رحيم خبرنگار آزاد، با
 محترم ببرک وسا، موسيقی دان افغان مقيم آلمان
آقای ببرک وسا، فرزند دکتر محمد رسول وسا، دکتر طب، نويسنده، مترجم و نمایشنامه نويس در اول سرطان 1326 خورشيدی در ولايت غزنی، ديده به جهان گشوده. او فارغ تحصيل ليسه عالی غازی است تحصيلات عالی در رشته موسيقی دارد مدت دوازده سال موسيقی را به شکل اکادميک و مسلکی آن در کالج و سپس در کنسرواتور چايکوفسکی، شهر مسکو، منحيث اولين افغان با اخذ ديپلوم ماستری فرا گرفته و از سال 1980 عيسوی به کشور آلمان پناهنده شده است.

 

نظری بر کنفرانس کابل و اوضاع افغانستان
حامد شفايي
کنفرانس بين المللي کابل در روز سه شنبه، 29 ماه سرطان 1389 هجری خورشيدی برابر با 20 جولای 2010 ميلادی، با شرکت وزيران خارجه حدود چهل کشور جهان و ده
ها مقام بلند پايه بين المللي و افغانی برگزار شد. با اينکه کنفرانس های متعددی از سال 2001 تا بحال برای افغانستان در خارج از اين کشور برگزار شده اند، اما ويژه گي اين کنفرانس در اين بود که در داخل افغانستان داير گرديد و بزرگترين کنفرانس بين المللي است که تا بحال در افغانستان برگزار شده است.

 

گفت و شنود فضل الرحیم رحیم ، خبرنگار آزاد با
 آقای عبید جوینده، آواز خوان نسل جوان کشورما
عبید جوینده، آوازخوان نسل جوان کشور ما از سن 9 سالگی به هنر موسیقی رو آورده، نخستین بار زمانیکه شاگرد لیسه امانی، بود در یکی از کنسرتهای آن لیسه روی ستیژ رفت و آهنگی از ساخته های هنرمند و آهنگساز خوب کشور ما آقای وحید قاسمی، را اجرا کرد که تشویق حاضرین مایه امیدواری وی گردید به ادامه فراگیری موسیقی. آقای جوینده، اساسات موسیقی را از استاد غلام علی خان فرا گرفته است. او با فامیلش در شهر لندن انگلستان، زندگی می کنند. گفت و شنودی تلیفونی داشتم با آقای جوینده، پیرامون فعالیت هنریش که توجه تو صاحب دل خواننده را به خوانش متن آن معطوف میدارم.

 

در سوگ سکندر ختلانی
تاریخ ۳۰ شهريور ۱۳۷۹ خورشيدی برابر با ۲۱ سپتمبر ۲۰۰۰ ميلادی، ده سال از ترور اسکـندر خـتلانی (Искандари Хатлонӣ)، شـاعـر با احساس، روزنـامه‌نـگار جسور، مترجم توانای تاجيک در مسکو، در ديار غربت می‌گذرد. با دريغ ختلانی يک دهه است که از ميان ما رفته. پس از يک دهه قاتل آن کشف و بازداشت نشده است.

 

یادی ازیک رفیق، یک دوست و یک برادر
به مناسبت یک سالگی مرگ رفیق داود شهید

 
 

 

داستان کوتاه از

گرسنه ها
محمد يوسف کهزاد
دختری هستم هفده ساله، لاغر اندام و نسبتاً قد بلند. از قيافه ام معلوم می شود که برای زشت بودن تولد نشده ام. با وجودی که در آغوش فقر متولد شده ام، هنوز يک دختر زيبا هستم و همه طراوت ها و لطف سن و سال خود را، با همه محروميت ها حفظ کرده ام. متعلم صنف يازدۀ ليسهء زرغونه هستم و تنها با مادرم در يک اپارتمان يکه، در جوار باغ زنانهء کارتهء پروان، زندگی ميکنم. پدرم که کارمند يکی از بانک های شخصی بود، سال گذشته در اثر يک تصادم ترافيکی، در ناحيهء قلعهء زمانخان، دنيای فانی را وداع گفت. مادرم بحيث